Hoşgeldin Ziyaretçi
Mesaj atabilmek için forumumuza kayıt olmalısınız.

Kullanıcı Adı/Email:
  

Şifre
  

Forumlarda Ara

(Gelişmiş Arama)

Forum İstatistikleri
» Üye Sayısı: 17
» En Son Üyemiz: tramadolpills
» Konu Sayısı: 21
» Mesaj Sayısı: 21

Tam İstatistik

Çevrimiçi Kullanıcılar
Şu anda 8 çevrimiçi kullanıcı var.
» 0 üye | 6 Misafir
Bing, Google

 
  Diyanet Mülakat Yerleri Ve Taban Puanları Ne Zaman Belli Olacak !
Gönderen: admin - 02-17-2019, 09:35 AM - Forum: Diyanet Sözlü Mülakatlara Hazırlık - Cevap Yok

Diyanet İşleri Başkanlığımızın 02.01.2019 Tarihinde duyurusunu yaptığı Sözleşmeli İmam Hatip ,Kur’an Kursu Öğreticisi ve Müezzin kayyım başvuruları 15 Şubat cuma günü tamamlandı .Yaklaşık olarak 50 ila 60 bin arası adayın başvurabileceği tahmin edilmektedir. Alımlar için sadece alım sayısının 3 katı sözlüye çağrılmaya hak kazanacağı için sözlü taban puan ve sözlü giriş belgeleri yayımlanacak .

Sözlüye Çağrılacak Adayların Taban puanları ve Giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak ?
Adaylar tarafından çokca sorulan alım puanlarının ne zaman açıklanacağını ve mülakatlar ne zaman yapılacağı konusunda yapılan tahmini bir araştırmamızda ziyaretçilerimizle paylaşıyoruz. 
Yaptığımız analiz sonucunda ve daha önceki alımları incelediğimizde mülakat yer ve tarihi ve taban puanların bu hafta içi en geç cuma gününe kadar açıklanacağı beklenmektedir.
Mülakata başvuran arkadaşların her an hazırlıklı olmalarını ve ezberlerini eksiklerini biran önce tamamlayıp hazırlıklı olmalarını tavsiye ediyoruz.Unutmayın 9500 alımında üç katı aday çağrılacak ve yaklaşık 28 bin aday mülakat sınavına girecektir. 28 bin adayın içerisinden 19 bini elenip sadece 9500 kişi atanacaktır.

Bu öğeyi yazdır

  Diyanet Mülakat Sınavına Girecek Adaylara 10 Altın Tavsiye !
Gönderen: admin - 02-17-2019, 05:36 AM - Forum: Diyanet Sözlü Mülakatlara Hazırlık - Cevap Yok

Diyanet Mülakat Sınavına Girecek Adaylara 10 Altın Tavsiye !

1- Komisyon üyelerinin karşısında kesinlikle gülmeyin. Çünkü onlar camiyi idare edecek olgunlukta bir insan görmek istiyorlar. (Gülmek olgun olmadığınız anlamına gelmez ama öyle bir izlenim oluşturabilir.)
2- Kendinizi kesinlikle övmeyin. Örneğin “İlahiyatta onur belgesi aldım” vs demek gibi bir yanlışa düşmeyin.
3- Soru sorulmadıkça konuşmayın.
4- Kendinizi acındırmayın. Çünkü mülakata giren herkesin bir işe ihtiyacı var.
5- Masanın üstünde bulunan şekerden veya çikolatadan almayın [Resim: 1f642.svg]
(Beşinci maddeye açıklık: Şeker özellikle ikram edilirse alabilirsiniz fakat ikram edilmeden alırsanız şık durmaz.)
6-Çalışmak istediğiniz kurum olan diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili temel düzeyde bilgi sahibi olun. Başkanı, başkan yardımcıları, kuruluşu, görevleri, il müftünüz, ilçe müftünüz, diyanet yayınları vb.
7. Kesinlikle ezbere cevap vermeyin. Bilmiyorum demek yarım cevap sayılır. Ama rastgele cevap puan vermediği gibi, olumsuz yönde etkiler. 
8-Asık yüzle sınava girmeyin. Tebessümle, bu görevi yapabilir izlenimi verin.
9-İmam olunca, görev alınca ezberlerim, okurum, yaparım, ederim gibi sözler asla söylemeyin. Sınavlar hazırlanıp gelenleri tespit etmek içindir. Hazırlanacakları kimse bilemez.
10-İlmihalin her yerinden sorumlu olduğunuzu unutmayın. Sadece imamlık, Cuma namazı, abdest gibi konuları okuyarak sınava girmeyin. Bundan sonraki sınavlarda tüm ilmihal konularından sorulabilir.

Unutmayın 9500 kişi alınacak ve bunlar sizlerin arasından seçilecek.


Rabbim hepinizin yardımcısı olsun.

Bu öğeyi yazdır

  2019 MBSTS Sınavı İçin Geri Sayım Başladı !
Gönderen: admin - 02-12-2019, 07:21 PM - Forum: Mesleki Bilgiler Seviye Tesbit Sınavı (MBSTS) - Cevap Yok

2019 MBSTS Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı için geri sayım başladı.Diyanet İşleri Başkanlığı 2019 yılı Mesleki Bilgiler Seviye ve Tespit Sınavına başvurular 19-28 Şubat tarihleri arasında alınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığı taşra ve merkez teşkilatında görevli personeli yakından ilgilendiren Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (2019-DİB-MBSTS) 13 Nisan 2019 tarihinde yapılacak.
Sınava herhangi bir sebepten dolayı başvuramayanlar için başvurular Ösym tarafından 12 Mart 2019 tarihinde alınacak.
Başvuru yapacak adaylar başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet üzerinden ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden yapabilecek.
Sınav ilanı, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başvurular başlamadan önce yapılacak ve ilanda, sınava başvuru koşulları ayrıntılı olarak yer alacak.

Bu öğeyi yazdır

  Diyanet Mülakatlara Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Gönderen: Editör - 02-09-2019, 08:27 AM - Forum: Diyanet Sözlü Mülakatlara Hazırlık - Cevap Yok

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞIMIZIN KKÖ, İMAM HATİP VE MÜEZZİN KAYYİM ALIM SINAVLARI YAKLAŞIYOR... SINAVLARA HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN BAZI HUSUSLAR ( Murat Padak Eğtm Görevlisi)

1. Ezber müfredatını küçümsemeyin. Buruc - Duha arası da müfredat ezberi sayılıyor. Yasin, Tebareke, Nebe, Fetih sûreleri mutlaka ezberleyin. (Rahman, Hucurat da istenebilir)

2. Ezber duaların tamamını yapın. Hutbe, cenaze, nikah, nişan, Sünnet, asker uğurlama, ezan, yemek vb. Dini dualar

3. Yüzünden seri (hadr) okumayı yapın. Yüzünesi zayıf adaylar ezberleri tam olsa da, dini bilgileri olsa da düşük not alır, kalır.

4. İmam olunca, görev alınca ezberlerim, okurum, yaparım, ederim gibi sözler asla söylemeyin. Sınavlar hazırlanıp gelenleri tespit etmek içindir. Hazırlanacakları kimse bilemez.

5. Kuran ezber müfredatının mealini kesinlikle çalışın. Yaklaşık yirmi puana tekabül ediyor. İhlas Sûresinin mealini veremeyen bazı adaylar geliyor.

6. Kuran kültürünüz olsun. Bakara ne demek? Ankebut ne demek? Âyetel Kursi neden bahseder? Yasin Sûresinin ana konuları nedir? Kuran nasıl toplandı? Vb.

7. Asık yüzle sınava girmeyin. Tebessümle, bu görevi yapabilir izlenimi verin.

8. Sınav nasıl geçerse geçsin kızarak, küserek, umut keserek çıkmayın.

9. İlmihalin her yerinden sorumlu olduğunuzu unutmayın. Sadece imamlık, Cuma namazı, abdest gibi konuları okuyarak sınava girmeyin. Bundan sonraki sınavlarda tüm ilmihal konularından sorulabilir.

10. Uzun yıllar vekillik, fahrilik gibi görevlerde olup da müfredat ezberi bir tane dahi eksik olsa kalma ihtimali var. Zira görev yaparken ezberini tamamlamadan, ilmihal okumadan gelen aday ümit vadetmiyor.

11. Kesinlikle ezbere cevap vermeyin. Bilmiyorum demek yarım cevap sayılır. Ama rastgele cevap puan vermediği gibi, olumsuz yönde etkiler.

12. Kılık kıyafet temiz ve uyumlu olmalı. Tişört, kot pantolon, dar pantolon, üzerinde resim ve büyük arma bulunan elbiseler ile sınava gelen aday büyük ihtimalle çok düşük puan alır. Ceket, pantolon ve sade renkli bir gömlek olsun.

13. Cübbe ve şalvar sınavda bırakma gerekçesi değildir. Fakat bu şekilde giyinmiş olmak da geçeceği anlamına gelmez.

14. Kişi kıyafeti ile ağırlanır, liyakati ile uğurlanır.

15. Çalışmak istediğiniz kurum olan diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili temel düzeyde bilgi sahibi olun. Başkanı, başkan yardımcıları, kuruluşu, görevleri, il müftünüz, ilçe müftünüz, diyanet yayınları vb.

16. Her komisyonun marifeti ayrıdır. Ama hepsi de tecrübelidir. Adayın odaya girişinden, konuşmasından, verdiği cevaplardan adayı çok rahat tanırlar. Bazı adaylar (Kimse üzerine alınmasın.) ukala cevaplar vererek kendi sınavını sabote ediyor.

17. Diyanetin bastırdığı Kuran'lardan okumalısınız. Bilgisayar hattından güzel okuyup diyanetin Kuranından okuyamayanın bahanesi geçersizdir. Bunun için sınavdan on gün önce bu Kurandan çalışın.

18. Hafız adaylara kontenjan daha çok veriliyor. Genelde üç katı hafız adayı geliyor. Hepsi barajı aşsa da yine de üçte biri görev alacak. Hafızlığı kuvvetli olan, zayıf olan adayı eler. Hafızlığı zayıf olan aday, hafızlığını unutan adayı eler.

19. Sesi sadası çok güzel olmasına rağmen dini bilgileri hiç çalışmayan aday en fazla 75-80 arası puan alabilir. İyi okumak barajdır. Ama puanı yüksek yapan ise dini bilgiler, diksiyon ve hitabettir.

20. Sizden önceki adaylara sorulan soruları dışarıda duyarak yeni öğrendiğiniz belli oluyor. Cevap verdiğinizi düşünüyor olabilirsiniz ama kullandığınız ıstılahlar ve kelimeler o sorunun cevabını yeni öğrendiğinizi gösteriyor. Örneğin bir önceki adaylara 'telfik' nedi diye sorulmuş ve siz de bunu duydunuz. İnternetten ya da birbirinizden cevabı anlık olarak öğrendiniz. Aynı soru size sorulunca, 'telvik' mezhepleri karıştırmaktır, diye cevap verdiğinizde bu sorunun cevabını bilmediğiniz hemen anlaşılıyor. Bazı adaylar her soruya cevap verdim ama puanımı kırdılar diyor. Cevaba olan hakimiyetiniz önemlidir. Komisyon üyeleri geçici ve hızlı bir şekilde öğrenilen bilgileri anında fark ediyor. Sınava sınav merkezinde değil daha önceden çalışmış olmak gerekiyor.

21. Hiçbir zaman hiçbir komisyonda sınavınızın sonucuyla ilgili duygu sömürüsü yapmayın. Bu sınavı da kazanamazsam eşimle aram çok bozulur, babam bana kızar, iyi puan alıp güzel bir yere yerleşemezsem evlenemem, bu sefer de olmazsa seyyar satıcı olacam, bu sınav benim için bir son, çocuklarım hasta ve benzeri mazeretler söylemeyin. Zira yarışma usulü sınavlarda birileri kaybeder. Siz başkasının duygu sömürüsü yüzünden kaybetmeyi kabul etmezsiniz. Bu tür mazeretler hiç bir şekilde puanlarınıza değer katmaz. Aksi olur

22. Araya adam koyarak görev almak isteyenler için de şu notu söyleyeyim. Din görevi bir yönüyle ahiret görevidir. Eğer ahirette hesap vermekten korkmayan biri varsa araya adam koysun. İkincisi de aradaki adama bir not olsun. Senin yüzünden biri mağdur ve biri de zalim oluyor. Ahirette sen de torpil yaptırdığın adam da Allah'a çok zor bir hesap vereceksiniz. Üçüncü notum da torpilli adamın kusurlarını görmeyene olsun. "Seni yakacaklar benim yerime. Seni de Allah affetmeyeeceek..."

Murat Padak
Şanlıurfa Diyanet Eğitim Merkezi Eğitim Görevlisi

Bu öğeyi yazdır

  Diyanet, Sözleşmeli (KKÖ, İ-H, M-K) Başvurusu Başlıyor ! İşte Başvuru Adımları…
Gönderen: Editör - 02-06-2019, 08:35 PM - Forum: Diyanet Sözlü Mülakatlara Hazırlık - Cevap Yok

ÖNCE web sitesi üzerinden Başvuru yapılacak. , 
-SONRA Başvuruları onaylatmak üzere istenen belgelerle birlikte “herhangi” bir il veya “İLÇE” müftülüğüne şahsen müracaat


II- BAŞVURU ŞEKLİ, YERİ VE ZAMANI
1. Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, 07-15/02/2019 tarihlerinde(https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/) adresi üzerinden sınav başvuru programı
aracılığı ile 4-B Sözleşmeli (KKÖ, İ-H, M-K) Alımı (SÖZPER-2019-I) sınav başvuru formunu
dolduracaklardır.
2. Başvuru formunu dolduran adaylar, sınav başvurularını onaylatmak üzere istenen belgelerle
birlikte herhangi bir il veya ilçe müftülüğüne 07/02/2019–15/02/2019 tarihlerinde saat 08:30-16:30
arası şahsen müracaat edeceklerdir.
 Adaylardan istenen belgeleri getirmeleri halinde, yurtdışından veya askerlik görevini yerine getirmekte olanlardan sınava başvuracak adaylar adına üçüncü
şahıslar başvuru işlemini yapabileceklerdir.
3. İl veya ilçe müftülüklerindeki DİBBYS sorumluları, adayın sınav başvuru formuna girdiği bilgiler
ile ibraz ettiği belgelerdeki bilgilerin doğruluğunu tespit ettikten sonra onaylama işlemini
gerçekleştireceklerdir. Belgeleri eksik olan adayların başvuru onaylama işlemi yapılmayacaktır.
4. Başkanlığımız (https://dibbys.diyanet.gov.tr/IKYS/Sinav/KurumDisi/) adresi üzerinden sınav başvuru formunu doldurmayan ya da il veya ilçe müftülüklerinde başvuru onay işlemini
yaptırmayan adayların başvuru talepleri dikkate alınmayacaktır.
5. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından
adayın kendisi sorumlu olacaktır.
6. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun
kesinlikle değişiklik yapılmayacaktır.
7. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

Bu öğeyi yazdır